Besedovali sme o olympiáde

Z činnosti v školskom roku 2009-2010

Besedovali sme o olympiáde

Tohtoročné zimné olympijské hry si našli svojich vytrvalých divákov aj v radoch školskej mládeže.
Preto nečudo, že s radosťou privítali možnosť byť účastníkmi besedy s členom slovenskej výpravy športovcov, pánom Jozefom Hrtúsom, ktorý prijal pozvanie pani učiteľky Miriam Ravasovej.
Pán Hrtús sa ako člen realizačného tímu ženského hokeja zúčastnil na olympiáde vo Vancouveri a so žiakmi našej školy sa podelil o svoje dojmy z jej atmosféry.

V úvode besedy si pán Hrtús chcel overiť stupeň žiackych vedomostí o olympijských športoch a výsledkoch jednotlivých súťaží.
Bol evidentne spokojný a miestami aj prekvapený pohotovými odpoveďami detí. Po týchto motivačných otázkach zasa on zahrnul žiakov prívalom informácií nielen oficiálneho charakteru, ale najmä zo zákulisia ZOH ? zabezpečenie olympiády dobrovoľníkmi a policajtmi, dojmy z olympijskej dediny, voľný čas športovcov, tréningové rituály, výstroj športovcov a jeho kontrola, spôsoby stravovania účastníkov ZOH a množstvo ďalších postrehov.

Zaujímavé rozprávanie J. Hrtús doplnil premietaním foto a video záberov prostredníctvom interaktívnej tabule a rozmanitými ?rekvizitami? ? prospekty, karty na výdaj stravy a občerstvenia, akreditačný preukaz, časť dresu hokejistky i oficiálne oblečenie našich športovcov. Žiaci (i učiteľky) neodolali a aspoň na chvíľku si bundu vyskúšali.
Priestor dostali i žiacke otázky, pretože deti sa zaujímali aj o ďalšie informácie a podrobnosti: od antidopingových testov až po veľkosť olympijských hál.
Tiež ich zaujímalo, či pán Hrtús videl aj ďalších našich športovcov, najmä Kuzminovej cestu k olympijskému zlatu. Neoficiálna fotka z pretekov ich pomohla presvedčiť, že áno.

Toto zaujímavé stretnutie sa skončilo tradičnými podpismi na pamiatku a spoločným fotografovaním. Rozlúčka trvala dlho, predsa len, je to rozdiel prežívať olympiádu iba prostredníctvom televíznej obrazovky alebo si (doslova) siahnuť na predmety, ktoré doputovali až z Vancouveru a časť tej olympijskej atmosféry z nich stále dýcha. V stredu 10. marca dýchla troška aj nás.
M. Hricová

| Autor: Mgr. Miriam Hricová | Informacn e-mailVytlai lnok