Za odmenu v Energia parku.

Z činnosti v školskom roku 2009-2010

Za odmenu v Energia parku.

Štvrtok 6. mája 2010 nebol pre viacerých žiakov našej Základnej školy na Bernolákovej ulici bežným školským dňom. Za odmenu za reprezentáciu školy v rôznych súťažiach sme sa zúčastnili na poznávacom výlete do Energia parku v rakúskom meste Bruck an der Leitha. Túto exkurziu plnú poznávacích aktivít zabezpečila firma Siemens, ktorá s našou školou spolupracuje už 5 rokov. Naša cesta pekným a celkom luxusným autobusom sa začala v ranných hodinách spred budovy susednej školy. Firma Siemens nám zabezpečila aj občerstvenie, takže cesta, ktorá trvala vyše dvoch hodín, rýchlo ubiehala. Keď sme sa dostali k veternej vrtuli, pripojil sa k nám sprievodca, ktorý nás oboznámil s fungovaním veterných elektrární. Potom nás čakalo zdolanie 270 schodov na plošinu veternej turbíny. Dalo nám to celkom zabrať, lebo vrtuľa bola v ustavičnom pohybe a schody pod našimi nohami vibrovali. Ako sme sa dozvedeli, vrtuľa nesmie byť napevno upevnená, musí mať priestor pre vychyľovanie, inak by sa zlomila. Výhľad z výšky 60 m bol však odmenou za našu námahu pri výstupe, aj keď niektorým bolo aj troška nevoľno. Autobus z tej výšky vyzeral ako väčšie pravítko na geometriu.

Náš sprievodca nám ustavične rozprával rôzne zaujímavé veci o využívaní veternej energie. Zapamätali sme si napríklad, že jedna vrtuľa zabezpečí energiu pre 1 500 domácností na rok. Alebo že hluk veternej elektrárne vôbec divým zvieratám neprekáža, ako tvrdia niektorí odporcovia tohto spôsobu vyrábania energie. Vraj niektoré zvieratká dokonca v bezprostrednej blízkosti vrtule aj spávajú.

Ďalším cieľom našej výpravy bola výhrevňa na biomasu, ktorá vraj v súčasnej dobe zásobuje teplom až tretinu mesta. Videli sme veľké množstvo kotlov s nie príliš voňavým obsahom. Pán sprievodca nám opäť poskytol zaujímavé informácie o tomto zariadení.

Našu cestu sme príjemne zavŕšili v bratislavskom ?mekáči? s osviežujúcou zmrzlinou, lebo náš výlet sprevádzalo pekné, chvíľami až horúce počasie.

(Klára Kotvanová, Nadežda Ospalíková, 7. A)

| Autor: Mgr. Ľubica Kotvanová | Informacn e-mailVytlai lnok